Radio Bułgaria to rozgłośnia należąca do bułgarskiego publicznego nadawcy radiowego Byłgarsko nacionałno radio (bułg. Българско национално радио), w skrócie BNR. Siedziba rozgłośni znajduje się w Sofii.
Rozgłośnia dostarcza aktualnych wiadomości na temat najważniejszych wydarzeń w kraju i za granicą dotyczących Bułgarii oraz promuje bułgarską kulturę, język i naukę w świecie. Wiadomości adresowane są do odbiorców znajdujących się poza granicami Bułgarii.
Początki rozgłośni sięgają roku 1935, kiedy to na falach krótkich przeprowadzono pierwszą udaną transmisję radiową. Radio Bułgaria (nazywane wówczas Radio Sofia) rozpoczęło regularne nadawanie w j. bułgarskim od kwietnia 1936 r. W dniu 24 maja 1936 r. pojawiły się audycje w języku esperanto. Rok później, od 1 maja 1937 r. regularnie nadawano pięć razy w tygodniu półgodzinne biuletyny informacyjne po angielsku, francusku i niemiecku, a od 1938 r. również po włosku i turecku. Wprowadzono biuletyny w j. czeskim, węgierskim, rosyjskim, polskim, serbsko-chorwackim i greckim. W 1956 r. zapoczątkowano nadawanie w j. arabskim, w 1957 r. w j. hiszpańskim, a w latach 70. XX wieku w j. albańskim i portugalskim.
W 1992 r. nazwę Radio Sofia zastąpiono nazwą Radio Bułgaria. W 2004 r. rozgłośnia uruchomiła wielojęzyczną stronę internetową prowadzoną w 11 językach. W związku z ograniczeniami finansowymi z dniem 1 lutego 2012 r. Radio Bułgaria przestało nadawać na falach krótkich. W 2016 r. zamknięto sekcję arabskojęzyczną. W 2017 r. w związku z przeprowadzaną restrukturyzacją rozgłośni wstrzymano programy internetowe adresowane do publiczności zagranicznej i planowano ograniczyć liczbę redakcji językowych do trzech. Planów tych jednak nie zrealizowano. Dopiero w 2021 r. Radio Bułgaria wznowiło nadawania wiadomości w językach obcych w postaci codziennych podcastów „Bułgaria Dzisiaj”.
Obecnie najbardziej popularnym i zarazem przystępnym sposobem odbioru oferty programowej tej rozgłośni jest jej strona internetowa, prowadzona w języku bułgarskim oraz w dziesięciu językach obcych przez poszczególne redakcje zagraniczne: angielską, niemiecką, rosyjską, francuską, hiszpańską, serbską, grecką, albańską, turecką i od 2022 r. rumuńską.
Radio Bułgaria udostępnia w formacie testowym serwisy informacyjne, reportaże, relacje i wywiady, a także komentarze ekspertów i analizy pogrupowane tematycznie według takich kategorii jak wiadomości, sprawy gospodarcze, turystyka, sport, muzyka, kultura, historia i religia, folklor, wybitne postacie. Na stronie internetowej rozgłośni publikowany jest codziennie podcast „Bułgaria Dzisiaj”, czyli kilkunastominutowa audycja przedstawiająca aktualne wydarzenia w Bułgarii wzbogacone o elementy kultury, turystyki, muzyki i prognozę pogody które można odsłuchać w dowolnym czasie. W 2022 r. podcast ten został nagrodzony nagrodą Sirak Skitnik.
Tekstowe serwisy informacyjne to kilkuzdaniowe, zwarte informacje prasowe, mające na celu informowanie o ważnych faktach i wydarzeniach, które są doskonałe do analizy, gdy uczymy się języków obcych.
Poszczególne redakcje zagraniczne przygotowują podcast „Bułgaria Dzisiaj”, teksty do publikacji, analizują materiały prasowe, dokonują tłumaczeń i weryfikacji tekstów, wykorzystując materiały własne i agencyjne. Zespół redakcyjny tworzą doświadczeni dziennikarze, ludzie z pasją i zaangażowaniem, poświęcający dużą uwagę zawartości merytorycznej i rzetelności informacji.

Regularne słuchanie podcastów informacyjnych i czytanie artykułów na stronie internetowej Radia Bułgaria to doskonały sposób na doskonalenie znajomości jednego lub kilku języków obcych, a jednocześnie możliwość poszerzanie wiedzy o Bułgarii.
Redakcja angielska: https://bnr.bg/en
Redakcja niemiecka: https://bnr.bg/de
Redakcja rosyjska: https://bnr.bg/ru
Redakcja francuska: https://bnr.bg/fr
Redakcja hiszpańska: https://bnr.bg/es